Hľadáte šikovnú, ľahkú a lacnú príručnú kosačku, či skôr vyžínač, na vykášanie trávy okolo plotov, stromčekov alebo kvetov a na malé trávniky? Nechcete za sebou ťahať elektrický kábel a akumulátorové vyžínače sú pre vás slabé? Tak potom je benzínová strunová kosačka Fieldmann FZS 3002 tým pravým náradím do záhrady pre vás. Aké sú jej výhody a nevýhody a poznatky z praxe?

Spracovanie a výkon

Pohon kosačky zabezpečuje dvojtaktný motor s objemom 24 ccm a maximálnym výkonom 0,75 kW. Tým sa kosačka zaraďuje k triede najmenších krovinorezov/vyžínačov. Na druhej starne je vybavený v tejto triede silnejšou strunou 2,4 mm, takže si poradí aj s väčšou trávou. Dvojstrunová hlava je s automatickým dopĺňaním silonu pri kosení.

Pre kosenie silnejších stoniek alebo drobných náletových drevín je v balení aj oceľový trojzubec, ale slabší motor limituje jeho použitie len na malé plochy, vysoký výkon naozaj očakávať nemôžete. Celkový záber počas kosenia je 42 cm, čo je štandard aj pre väčšie krovinorezy.

Dvojitá nastaviteľná ergonomická rukoväť a ramenný popruh uľahčujú kosenie a zmenšujú namáhanie chrbtice.

Ďalšie parametre

Hmotnosť krovinorezu 5,8 kg dovoľuje ho bez problémov používať aj záhradkárkam. Odstredivá spojka umožňuje ľahké štartovanie a rýchly nábeh do vysokých otáčiek. Nádrž na palivo je primerane veľká, pre ľahké miešanie benzínu natural s olejom v pomere 1:25 slúži pribalená kalibračná nádoba. Štartovanie je ťahovým systémom s rukoväťou za nádržou, vypínanie vypínačom na rukoväti. Otáčky sa pridávajú stláčaním páčky (pravou) rukou na kovovej rukoväti.

Vzhľadom k cene neprekvapí vysoký podiel plastových dielov. To súčasne znižuje hmotnosť celého stroja, takže sa pri práci veľmi neunavíte. Samozrejme v záhrade veľkosťou primeranej tejto kosačke.

Použitie Fieldmann FZS 3002 v záhrade

Ak hľadáte používateľsky ľahký a jednoduchý krovinorez, tak je to správna voľba. Tak ako je v tejto kategórii zvykom, s ramenným popruhom a dvojitou rukoväťou sa s kosačkou dobre pracuje. Nie len, že je rúčka posuvná po hriadeli kosačky, čo dovoľuje aj nastaviť vyváženie stroja, ale je aj nastaviteľná do uhla, ktorý vám vyhovuje. Dobre sa bude kosiť ľuďom vysokej aj nízkej postavy.

Kosačka je vhodná na trávniky do plochy asi 300 m2 a výšky trávy cca do 30 cm, ideálna na vykášanie v okolí stromov, stĺpov, plotov a kvetinových záhonov či chodníkov. Ak potrebujete v záhrade kosiť vyššiu a staršiu trávu, zvoľte výkonnejší model kosačky. Rovnako tak pre väčšie a rozsiahlejšie plochy, silnejšou kosačkou to zvládnete za kratší čas.

Výmena struny v dodávanej hlavici vyžaduje trochu cviku a sily, výrobca mohol použiť aj kvalitnejšiu. Zrejme je to daň za nízku cenu, nie je však problém, ak budete kosačku používať častejšie, dokúpiť hlavicu s ľahšou obsluhou. Vysúvanie opotrebovanej struny sa deje ľahkým klepnutím kosačky hlavicou o trávnik pri vysokých otáčkach. To však odporúčame robiť s citom, tenšia a dlhá hriadeľ pri tom môže dosť prepružiť. Rovnako tak je problém vysúvať strunu na mäkkom povrchu.

Na záver – kúpiť či nekúpiť?

Odporučíme Fieldmann krovinorez kúpiť? Áno, ak akceptujete, že je to krovinorez do malých záhrad alebo ako druhá kosačka k výkonnejšiemu stroju na dokončovanie kosenia v členitých častiach záhrady. Je treba sa zmieriť s jednoduchšou konštrukciou, nie veľmi pohodlnou strunovou hlavou a výkonom primeraným vstavanému motoru. Na druhú stranu za cenu pod 100 eur získate kosačku s ľahkou obsluhou a minimálnou údržbou. V hustejšej a vyššej tráve musí bežať motor na vysoké otáčky, čo môže niekomu pripadať hlučné.

Cenová výhodnosť
1
Výkonnosť
1
Používanie v praxi
1
Údržba
1
Hmotnosť
1
Average
  Našítavanie, prosím počkajte yasr-loader

Klady

  • Jednoduché a ľahké ovládanie
  • Ergonomické držanie
  • Dobrý pomer ceny a výkonu

Zápory

  • Strunová hlava je z tých jednoduchších
  • Nevhodné do vysokej trávy