Keď potrebujete univerzálny ľahký krovinorez a vyžínač do záhrady alebo pre stredne veľký trávnatý pozemok, je tento stroj tipom pre vás. Nízka hmotnosť, slušný žací výkon a ľahké ovládanie ho predurčuje do záhrad k rodinným domom. Je vhodný aj pre ženy, ak potrebujú upraviť okraje záhonov. Podľa potreby nasadíte oceľový trojzubec o priemere 255 mm alebo hlavu s dvojitou strunou priemeru 2,4 mm a zábere 42 cm. Aké sú skúsenosti z praxe?

Konštrukcia a výkon

Základom kosačky je dvojtaktný motor s objemom 32,5 ccm a výkonom 1,15 kW, čo je nadpriemer v triede objemu. Vďaka tomu sa s kosačkou ľahko kosí ako malá, tak aj veľká tráva, dvojitá rukoväť umožňuje ľahké ovládanie. Prevážanie kosačky je možné aj v malých autách vďaka rozobratiu na dve časti, takže je ideálna pre ľudí s víkendovou chalupou alebo záhradou za mestom.

Dvojtaktný motor používa zmes oleja a benzínu natural v pomere 1:25. Vďaka odstredivej spojke je štartovanie veľmi ľahké a potom nasleduje plynulý rozbeh do pracovných otáčiek. V strede dlhej tyče je inštalovaná spojka, pomocou ktorej sa kosačka rýchlo rozpojí a naloží do kufra auta.

Najčastejšie budete využívať dvojitú strunu priemeru 2,4 mm, no jej výmena v dodávanej hlave vyžaduje trochu cviku a sily. Pre častejšie používanie kosačky je lepšie ju nahradiť kvalitnejšou s ľahším dopĺňaním plastovej struny. Záber kosenia strunou je 42 cm. Pre hrubšie stonky alebo drevnaté výrastky v trávniku je v balení oceľový kotúč s tromi zubmi priemeru 255 mm, ako býva aj pri iných typoch krovinorezov.

Nastaviteľný chrbtový popruh môže niekomu pripadať ako nepraktický, vtedy odporúčame ho nahradiť klasickým ramenným popruhom. Vďaka nastaviteľnej dvojitej rukoväti je ovládanie kosačky ľahké a pohodlné.

Ďalšie parametre

Hmotnosť kosačky je 6,6 kg, čo je vzhľadom na objem a výkon prijateľné. Nádrž o objeme cca 1 liter stačí asi na hodinu kosenia, v závislosti od hustoty trávy. Ovládanie výkonu ako aj STOP vypínač sú na pravej rukoväti, podobne ako aj pri iných typoch krovinorezov.

Rozsiahle použitie plastov znižuje hmotnosť kosačky, tomu bola podriadená celá konštrukcia, ktorá pôsobí subtílne. Pocítite to najmä pri pokuse vysunúť strunu poklepaním kosačky o zem pri zvýšených otáčkach. Na druhej strane plastový kryt pod nádržou vám dovolí štartovať kosačku aj položenú na betón bez rizika poškodenia nádrže, ako je to u niektorých konkurenčných typov.

Využitie Fieldmann FZS 3020 B v záhrade

Silné kosačky môžu poškodiť stromy alebo kvety v záhonoch. Malými vyžínačmi môže kosenie trávy v členitých záhradách trvať dlho. Fieldmann FZS 3020 B je tou univerzálnou kosačkou, ktorá vám jediná stačí na vykášanie okolo stromov, plotov aj kvetov, pri využití polovičného plynu a tiež na súvislé plochy trávy, keď využijete jej plný výkon. Navyše ak ste nútený kosačku stále prevážať medzi domovom a záhradou, jej delená hriadeľ vám prevoz uľahčí.

Ak máte naozaj veľkú záhradu, môže byť FZS 3020 druhou kosačkou. Či už k veľkej na jemnejšiu prácu alebo ako silnejšia k malému vyžínaču.

Hodnotenie recenzenta

Nízka váha uľahčuje už tak dobré ovládanie, hoci niekedy príde kosačka veľmi subtílna. Na plochy cca 2-3 áre a pri kosení okolo záhonov je ideálna. Má dostatočný výkon, pritom nepoškodzuje kmene stromov ani kvety. Na jednu nádrž vydrží kosiť aj hodinu, potom si zaslúži oddych kosačka aj obsluha. Vďaka silnému motoru v nízkej až strednej vysokej tráve nemusí ísť motor na plný výkon a potom je aj hlučnosť relatívne nízka. V svojej cenovej kategórii nemá konkurenciu.

Cenová výhodnosť
2
Výkonnosť
2
Používanie v praxi
2
Údržba
2
Hmotnosť
2
Average
  Našítavanie, prosím počkajte yasr-loader

Klady

  • Výborný pomer ceny a výkonu
  • Nízka hmotnosť
  • Silný motor
  • Delená hriadeľ

Zápory

  • Ťažšia výmena struny v hlave
  • Chrbtový popruh nevyhovuje každému