Dnešná recenzia sa týka zástupcu najlacnejších rotačných elektrických kosačiek. Typický low-end, ako sa zvyknú označovať, reprezentuje Hecht 1010 a je určený predovšetkým zákazníkovi, ktorý si je vedomý toho, že za málo peňazí dostane málo muziky. Ako sa záhradkárom osvedčila?

Elektrina v záhrade

Táto rotačná kosačka je na elektrický motor s príkonom 1000 W, to znamená, že za ňou budete po záhrade ťahať predlžovačku. V tejto cene okolo 50 eur je to štandard, rovnako ako plastové chasis kosačky. Nedá sa očakávať, že bude kosiť nálety alebo tvrdú burinu, ale pri pravidelnom kosení trávy urobí kosačka dobrú prácu. Vzhľadom na jednoduchú konštrukciu a minimum pohyblivých častí je aj údržba kosačky jednoduchá.

Ak potrebujete kosiť veľké záhrady, teda trávnik s rozlohou nad 400 m2, asi by ste sa mali poobzerať po výkonnejšej kosačke. Pre šírku záberu 32 cm (najmenšia na trhu kosačiek) sa s kosačkou aj tak dosť nachodíte, navyše nemá automatický pojazd.

Spracovanie je jednoduché

Okrem ovládacej rúčky je celá kosačka z plastu. To predstavuje výhody aj nevýhody. Medzi výhody patrí fakt, že plastová kosačka nezhrdzavie a ľahko sa čistí. Zároveň je celá kosačka veľmi ľahká (asi 9 kg) a preto sa s ňou dobre manipuluje. To uľahčuje kosenie aj v členitej záhrade. Zberný kôš na trávu je tiež plastový. Na druhej strane konštrukcia pôsobí subtílnym dojmom a kosačka môže sa ošúchať.

Výšku kosenia je možné nastaviť medzi 25 a 55 mm, pojazdové plastové kolieska majú priemer 12,5 cm. Spúšťanie elektrického motora je spínačom na rúčke, kosačka je vybavená bezpečnostnou poistkou. Hlučnosť je vďaka elektromotoru veľmi nízka. Pre ľahké prenášanie kosačky je vybavená madlom. Celá kosačka je veľmi jednoduchá, ale v danej výkonovej a cenovej triede sa nedá očakávať nič viac.

Kosenie v praxi

Hecht 1010 je praktický a jednoduchý pomocník do menšej záhrady alebo okolo domu. Naučíte sa s ňou rýchlo kosiť, aj keď zatiaľ nemáte nijaké skúsenosti s podobnými kosačkami. Podobne je to aj s údržbou kosačky, stačí ju postaviť na bok a spodok očistiť od trávy štetcom alebo malou metličkou.

Subtílna konštrukcia, slabší výkon v hustej tráve, prípadne zasekávanie a objem koša len 35 litrov sú nevýhodami tejto kosačky. Kôš zodpovedá šírke záberu a výkonu kosačky, ale pri veľkej ploche budete musieť viackrát kôš vysypávať.

Naopak nízka váha aj dobrá mobilita sú plusmi kosačky Hecht 1010, ktoré dopĺňa ľahký štart aj jednoduchá údržba a nízka hlučnosť.

Záver

Aké je odporúčanie na záver? Na základe skúseností na nerovnom teréne môžu malé kolieska komplikovať kosenie a pri nízko nastavenom strihu trávnika sa kosačka môže odierať o zem. Pre menšie trávniky je kosačka dobrou voľbou pre nenáročné kosenie nie veľmi hustej trávy bez náletov. Pri záhrade nad štyri áre radšej siahnite po kosačke so širším záberom, či už elektrickej alebo benzínovej. Keď dávate prednosť jednoduchosti konštrukcie aj používania a máte malý trávnik, je Hecht 1010 dobrá voľba.

Cenová výhodnosť
1
Výkonnosť
1
Používanie v praxi
1
Údržba
1
Hmotnosť
1
Average
  Našítavanie, prosím počkajte yasr-loader

Klady

  • Jedna z najlacnejších kosačiek
  • Jednoduché ovládanie
  • Ľahké čistenie
  • Minimálna údržba

Zápory

  • Nižší výkon motora
  • Nevhodné do hustej trávy
  • Úzky záber a malý kôš
  • Subtílna konštrukcia z plastu