Táto kosačka Stiga Collector 46 B je v triede lacnejších benzínových kosačiek a preto nemôže prekvapiť, že nízku cenu sprevádzajú určité kompromisy. V pomere k cene síce záber kosenia aj objem zberného koša sú na dobrej úrovni, ale chýbajúci pojazd robí kosenie trávy menej pohodlným. Oplatí sa teda tento model kúpiť?

Deklarované parametre

Stiga Collector 46 B je motorová kosačka s benzínovým pohonom s motorom Briggs&Stratton, teda sa jedná o veľmi kvalitný a výkonný pohon s objemom 148 ccm. Rám kosačky je z ocele, takže je robustný, súčasne jej to pridáva na váhe, tá dosahuje 26 kg. Kosačka je však bez pojazdu, na druhej strane sú kolesá vybavené guličkovými ložiskami, takže tlačenie kosačky nie je namáhavé. Aj keď si vyžaduje určitú silu, pohyb je plynulý.

Záber kosenia je 46 cm, čo predstavuje nadštandard v tejto triede, rovnako ako objem koša na trávu 60 litrov. Centrálne nastavenie výšky kosenia je pohodlné v rozsahu od 30 do 70 mm výšky trávy. Ergonomicky tvarovaná rukoväť kosačky sa dobre drží. Vyhadzovanie trávy je zadné a funguje ako do koša, tak bez neho. Z hľadiska výkonu a robustnosti sa jedná o veľmi dobrý model.
 

Skúsenosti majiteľov

Bežne sa model Stiga Collector 46 B predáva za cenu tesne nad 200 eur, hoci akciová cena môže byť lokálne nižšia. Kosačku si vyberajú ľudia, ktorí nechcú priveľa investovať, ale chcú mať robustnú kosačku s benzínovým motorom. Z diskusných fór sa dá vyčítať, že majiteľom vadia najmä menšie kolieska.

Väčším problémom po dlhšom používaní môže byť hrkotanie kolies. Zrejme spôsobené väčšou hmotnosťou kosačky. Ďalšou nepríjemnou maličkosťou sa zdá byť nalievací otvor pre benzín, ktorý si vyžaduje pri začínajúcich záhradkároch lievik pre precízne tankovanie. Tieto „problémy“ ale môžu byť individuálne a nemusia sa u vás prejaviť. Alebo by ste ich našli aj na kosačkách iných výrobcov.

 

Používanie v praxi

Kvalitný a výkonný motor umožňuje pokosiť aj vysokú a hustú trávu, ale aj nejaké náletové dreviny a tvrdé stonky burín. Keď však chcete kosiť naozaj na nízky strih v členitom teréne, menšie kolieska sa môžu ukázať problematické.

Mínusom je v členitom a svahovitom teréne chýbajúci pojazd. Kombinácia s hmotnosťou 26 kg robí z tejto kosačky nemotorného svalovca. Je do cena za robustný oceľový skelet. Pri kosení na rovine alebo miernom svahu ale nebude nijaký problém, dostatočná je aj šírka kosenia a zberný kôš.

Nováčik môže mať menší problém s údržbou, čistením alebo dolievaním paliva. Prax a trochu cviku môže situáciu zlepšiť.

 

Celkové zhodnotenie

S touto kosačkou pohodlne pokosíte záhrady do 10 árov plochy. Chýbajúci pojazd zamrzí, je to daň za nižšiu cenu, na druhej stranu jej kúpou získate okrem robustnej konštrukcie aj spoľahlivý motor, takže ani hustá a veľká tráva pre vás nebude problémom. Šírka záberu uľahčuje kosenie veľkých trávnikov, robustnosť kosačky sťažuje pohyb v členitom teréne.

Kúpiť či nie? Ak nemáte kopcovitú záhradu ani členitý terén, chýbajúci pojazd vám nemusí vadiť. No ak potrebujete kosiť v kopci, zvážte nákup iba ak udržiavate záhradu do 500 m2.

Cenová výhodnosť
1
Výkonnosť
1
Používanie v praxi
1
Údržba
1
Hmotnosť
1
Average
  Našítavanie, prosím počkajte yasr-loader

Klady

  • Výkonný značkový motor
  • Nadpriemerný záber kosenia v triede
  • Poradí si s každou trávou aj burinou

Zápory

  • Chýbajúci pojazd
  • Vyššia hmotnosť
  • Nepraktické dolievanie benzínu
  • V členitom teréne menšie kolieska