Ako si vybrať kosačku

Benzínová alebo elektrická kosačka?

Začiatkom sezóny záhrad sa možno aj vy zvažujete, či vymeniť svojho pomocníka pri údržbe trávnika. Ak sa chystáte kúpiť nové náradie, isto sa rozhodujete: Je lepšia elektrická alebo benzínová kosačka na trávu?

 

Elektrické kosačky na trávu

Výhodou elektrických kosačiek je ich nízka cena. Obsahujú len elektromotor, takže ho stačí zapojiť do elektrickej siete a ihneď môžete kosiť. Nemusíte sa trápiť starostlivosťou o sviečky, kupovať benzín ani dolievať olej alebo čistiť vzduchový filter. Netreba robiť žiadnu údržbu po sezóne. Na druhej strane musíte mať prístup k elektrickej sieti a ťahať za sebou predlžovací kábel.

Najlacnejšie modely sú aj najslabšie a preto sú vhodné skutočne len na malé plochy trávy (cca 200 až 300 m2) a môžu mať problém s hustou trávou. Je to s nimi rovnaké, ako s benzínovými kosačkami. Môžete si kúpiť lacnú a slabú elektrickú kosačku alebo silnejšiu kosačku s bohatým príslušenstvom.

 

Benzínové kosačky na trávu

Benzínovými kosačkami môžete kosiť aj ďalej od domu a elektrickej zásuvky. Vďaka nádrži s benzínom máte úplnú voľnosť pohybu. Typická benzínová kosačka má rotačný nôž a pojazd, takže kosenie je menej namáhavé, keďže pohon zabezpečuje motor.

Kým pri elektrických kosačkách je telo zväčša z plastu, benzínové kosačky majú robustný a odolný kovový rám. Niektorí výrobcovia udávajú výkon v KW, iní v HP (konských silách), okrem toho si ale treba všímať aj údaje o šírke záberu pri kosení a (nastaviteľnú) výšku trávnika. Pri benzínových kosačkách musíte počítať s náročnejšou údržbou.

Benzínovou kosačkou si môžete trúfnuť aj na väčšie plochy (nad 400 m2), dbajte však, aby vami vybratý typ mal dostatočne široký záber (nad 46 cm), mulčovací nôž alebo primerane veľký zberný kôš na trávu.

Je rozdiel kosiť nízku alebo vysokú trávu

Pri výbere typu kosačky je rozhodujúca nie len celková plocha trávnika, ale aj konkrétny terén. Medzi úplnou rovinou a členitým svahom je rozdiel v kosení. Pre pravidelne udržiavaný trávnik pri dome, ktorý kosíte dva-tri krát za týždeň, vám úplne stačí elektrická kosačka, ideálna na nízky trávnik. Elektrické kosačky sú spravidla ľahšie a s minimom údržby.

Keď plánujete kosiť menej často alebo hustú trávu či občas aj náletové dreviny, je lepšie rozhodnúť sa pre silnejšie benzínové kosačky, prípadne si vybrať krovinorez, najmä ak kosíte zriedka alebo obnovujete záhradu. Vďaka silnému motoru pokosia doslova všetko.

 

Čo si všímať pri výbere kosačky

Záverom ponúkame niekoľko rád, čo si všímať pri výbere novej kosačky.

Sledujte technické parametre podľa účelu kosačky:

  • výkon motora
  • pracovné otáčky kosačky
  • šírka záberu kosačky
  • objem zberného koša

Pre komfort kosenia sú dôležité:

  • či má kosačka pojazd a či je možné ho regulovať
  • aké sú možnosti nastavenia kosačky
  • materiál kosačky, jej pevnosť a materiál kolies

 

Ani vy asi nie ste tak bohatý, aby ste si mohli dovoliť kupovať lacné veci. Dobrá kosačka by vám mala slúžiť roky a preto cena by nemala byť jediným kritériom výberu.